Валута
MKD
  • EUR
  • MKD
Јазик
Мени
Профил
Јазик
Дома КЛОНИРАЊЕ/ВКОРЕНУВАЊЕ СРЕДИНИ ЗА 'РТЕЊЕ/КЛОНИРАЊЕ Jiffy 41mm Пелети 1000 бр - кокос пелети за 'ртење

Jiffy 41mm Пелети 1000 бр - кокос пелети за 'ртење

Цена: 7,270.00ден
  • Код:
    649
  • Тежина:
    4.000 кг

Удобна и безбедна подлога за ртење на семе резници.
Кога се полеваат, тие набабруваат и се спремни за употреба.
Блоковите се зајакнати со биоразградлива хартиена обвивка која ги одржува недопрени додека корените лесно можат да растат низ неа.

Инструкции:
 
Наполнете го Вашиот сад или чаша со 2 ипол сантиметри вода.
Палетите брзо ја абсорбират водата и раснат 2,3,4cm во зависност од која големина се Вашите палети,
Пред да ја засадите резницата или семето исцедете ја палетката за да биде само влажна бидејќи многу вода може да наштети на Вашите семиња или резници.


По хидратацијата, пелетите ја извршуваат функцијата на саксија исполнета со земја. Семето се постава на обележеното дупче на врвот од палетката.
Покривањето на пелетите со слој од најлон ја задржува влагата при ртење, така што на пелетите не им треба дополнително наводнување додека семето не никне. Откако ќе добиете ркулец (мало стебло), најлонот се отстранува и на растенијата им е потребна само основна грижа за да продолжат добро да растат.

Повеќето резници во затворени простории бараат шест до осум часа сончева светлина, па ставете ги во близина на прозорец.

Смесата од тресет во пелетите добро ја задржува влагата, но растенијата треба да се полеваат кога површината на пелетите ќе почне да се суши.

Истурете два и пол сантиметри вода во тавата, што ќе им овозможи на пелетите да ја впијат потребната количина на влага. Откако површината на палетите ќе се навлажни, преостанатата вода се истура од садот.

Пелетите Џифи содржат вештачко ѓубриво за хранење на садници до пресадување, така што нема потреба да се додаваат дополнителни ѓубрива.

Експресна нарачка

Just 4 полиња to fill in
Ние ќе ве контактираме во рамките на работниот ден.
Jiffy 41mm Пелети 1000 бр - кокос пелети за 'ртење

Нови продукти