Валута
MKD
 • EUR
 • MKD
Јазик
Мени
Профил
Јазик

Bluelab Leap pH Probe - резервна сонда

Цена: 8,650.00ден
 • Код:
  3958
 • Тежина:
  0.900 кг

Прецизни директни мерења на pH во секаков медиум за само неколку секунди!

 • Зајакнат врв за брзо, директно мерење во секаков вид медиуму
 • Ефикасно во почва, мешавини од кокос, стаклена волна (rockwool).
 • Сондата со двоен спој ја намалува референтната контаминација, продолжувајќи ја долговечноста
 • Брза реакција на сензорот за брзи и прецизни мерења
 • Погоден за употреба со Bluelab Combo Meter, Bluelab Combo Meter Plus и Bluelab мултимедијален рН мерач
 • BNC конекторот е обложен за да се спречи корозија

Експресна нарачка

Just 4 полиња to fill in
Ние ќе ве контактираме во рамките на работниот ден.
Bluelab Leap pH Probe - резервна сонда

Зошто се мери pH вредност?

Разберете ги основите на здравјето на растенијата
Сите здрави растенија – исто како и луѓето – имаат потреба од урамнотежена исхрана со хранливи материи (храна) за да растат. Сепак, растенијата можат да пристапат до овие хранливи материи само ако нивниот медиум за растење има точен опсег на pH.

Од гледна точка на хемијата на водата, pH (потенцијален водород) игра клучна улога во правењето хранливи материи растворливи за да можат да се апсорбираат од растенијата. Кога растечкиот медиум станува премногу кисел или премногу алкален, вашите растенија нема да имаат пристап до хранливите материи што им се потребни за да напредуваат.

Како да го продолжите животниот век на вашата pH сонда?

Треба редовно да ја чистите и одржувате вашата Bluelab Leap pH сонда за да се обезбеди нејзината постојана прецизност и долг животен век.

Грижа за PH сонда Bluelab - комплетот за одржување на ph тестер содржи сè што ви треба за чистење и грижа за вашата pH сонда. Откако ќе завршите со чистење на сондата, калибрирајте ја со растворите за калибрација Bluelab. Ќе треба да ја калибрирате сондата секој пат кога ќе ја чистите.

Можете исто така да го продолжите животниот век на вашата сонда со тоа што ќе се осигурате дека нејзиниот врв останува влажен во секое време.
Користете го вклученото капаче за складирање кога не ја користите сондата и редовно дополнувајте ја количината на KCL во капачето.

6 месеци гаранција на Ph сондата.

Нови продукти